Przejdź do treści
info@pdsa.pl

Wrocław to jedno z największych miast w Polsce, które wyrasta na biznesowe centrum. Przeprowadzasz się za pracą i szukasz mieszkania na terenie stolicy Dolnego Śląska? Sprawdź, na co zwrócić uwagę, aby wybrać korzystnie.

Wrocławski rynek pierwotny – rośnie popyt, rosną ceny

Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Wrocławski oraz liczne szkoły wyższe powodują, że na wrocławskim rynku pracy co roku pojawiają się nowi specjaliści. To sprawia, że na siedzibę w tym mieście zdecydowało się wiele firm, np.: EY, Credit Suisse, HP, Google i IBM. Na rosnącą od kilku lat liczbę mieszkańców reagują nie tylko pracodawcy, lecz także deweloperzy, którzy budują coraz więcej.

Niezależnie od tego, czy szukasz mieszkania na terenie Wrocławia dla siebie, czy też chcesz ulokować oszczędności i czerpać zysk z wynajmu, to dobry moment, aby dokonać zakupu. W ostatnich miesiącach średnia cena za metr kwadratowy poszybowała w górę, a według specjalistów to nie koniec podwyżek. To zatem ostatni dzwonek, aby kupić nieruchomości wystawione na sprzedaż przez deweloperów po korzystnej cenie.

W ostatnich latach Wrocław intensywnie się rozbudowuje.

Szukasz mieszkania? Zacznij od oceny swoich zdolności finansowych

Rynek pierwotny we Wrocławiu rozwija się prężnie, o czym świadczą statystyki. Jeżeli rozglądasz się za mieszkaniem, to w pierwszej kolejności powinieneś określić swoje możliwości finansowe. Zamierzasz sfinansować zakup mieszkania przy pomocy kredytu hipotecznego? Udaj się do banków, aby poznać swoją zdolność kredytową. W ten sposób zyskasz też punkt odniesienia – będziesz wiedział, na mieszkanie w jakiej cenie możesz sobie pozwolić.

Jeżeli Twoja zdolność kredytowa jest niska, wcale nie musisz rezygnować z marzeń o mieszkaniu w dobrej lokalizacji. Niektóre mieszkania wystawione na sprzedaż przez deweloperów mają mniej funkcjonalny rozkład. Jeżeli nie ma dla Ciebie większego znaczenia, że łazienka znajduje się w głębi mieszkania, a nie tuż przy wejściu do lokalu, to możesz liczyć na lepszą cenę.

Wielkość mieszkania – myśl przyszłościowo

Jesteś singlem, ale w najbliższych latach zamierzasz założyć rodzinę? Na rynku pierwotnym znajdziesz mieszkania o różnym metrażu, np. 30 czy 60 m kw. Jeżeli nie chcesz po kilku latach ponownie szukać większego mieszkania, już teraz myśl o przyszłości. W ten sposób unikniesz kłopotliwej przeprowadzki. Nie kupuj też mieszkania większego, niż potrzebujesz, bo w ten sposób podwyższysz koszty jego miesięcznego utrzymania.

Jeżeli kupujesz mieszkanie z myślą o jego wynajmie, wczuj się w potrzeby potencjalnych najemców. Rodziny z dziećmi najczęściej są zainteresowane mieszkaniami 2-3 pokojowymi. Studenci ponad wygodę przedkładają cenę i chętnie wynajmują pokoje lub nawet miejsce w pokoju wieloosobowym.

Lokalizacja i dostęp do infrastruktury

Dla wielu kupujących lokalizacja ma kluczowe znaczenie. Aby nie marnować czasu w korkach, sprawdź dojazd do mieszkania i przejezdność dróg w godzinach szczytu. Preferujesz podróżowanie komunikacją miejską? W takim razie sprawdź, czy wokół mieszkania znajdują się przystanki. Jeżeli masz dzieci, zwróć uwagę, czy wokół działają przedszkola i szkoły.

Wrocław to miasto, do którego co roku przybywają studenci. Mieszkania na sprzedaż są dostępne w różnych dzielnicach, np. Krzyki. Jeżeli zamierzasz wynająć zakupiony lokal właśnie studentom, wybór tej dzielnicy będzie trafny, a to dlatego, że na jej terenie znajdują się m.in. Uniwersytet Ekonomiczny i Akademia Sztuk Teatralnych.

Czas wolny lubisz spędzać aktywnie? Zwróć uwagę, czy wokół budynku, w którym zamieszkasz, znajdują się tereny zielone. Również ścieżki rowerowe czy zewnętrzna siłownia mogą być dodatkowymi atutami, jeżeli jesteś osobą aktywną fizycznie.

Rodzaj budynku i rozkład mieszkania

Współcześni deweloperzy budują kameralne osiedla. Budynki najczęściej są ogrodzone i dodatkowo chronione (np. alarm). Niektóre mieszkania wystawione na sprzedaż są sprzedawane wraz z zadaszonym miejscem parkingowym. Czynniki te są istotne – mają bezpośrednie przełożenie na wartość mieszkania, dlatego warto na nie zwrócić uwagę.

Jeżeli chcesz mieszkać wygodnie, sprawdź także rozkład pomieszczeń. Optymalny pozwala wydzielić w mieszkaniu kilka stref, np. ogólnodostępną. Przejściowe pokoje są bardzo niepożądane w sytuacji, gdy mieszkanie zamierzasz wynajmować studentom.

Gdy weźmiesz pod uwagę wszystkie opisane czynniki, wybierzesz mieszkanie, które będzie spełniać Twoje oczekiwania.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą na mieszkania we Wrocławiu.

Ta strona używa cookies.

Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Więcej informacji.