Przejdź do treści
71 388 40 00
info@pdsa.pl

Kominki ekologiczne na biopaliwo to obecnie coraz popularniejsze rozwiązanie stosowane w polskich mieszkaniach. Są łatwe w montażu, nie wymagają specjalnych pozwoleń, rur spalinowych ani komina. Jak działa biokominek ekologiczny i jaki wybrać, aby w pełni cieszyć się chwilami relaksu przy żywym ogniu? Odpowiedzi i wskazówki w poniższym artykule.

Dlaczego eko kominek?

Do niedawna przytulna i domowa atmosfera, jaką daje palący się ogień, była zarezerwowana jedynie dla posiadaczy domów, w których zaprojektowano odpowiednie przewody kominowe i wentylacyjne. W tradycyjnych kominkach pali się bowiem drewnem lub brykietem, które emitują duże ilości dymu, specyficznego, długo utrzymującego się zapachu i sadzy. Stąd konieczny jest montaż odpowiedniej instalacji odprowadzającej spaliny na zewnątrz pomieszczenia, a także zapewnienie miejsca, w którym zbiera się powstający podczas spalania popiół.

Ekokominki to nowoczesne urządzenia, które działają w o wiele prostszy i bardziej bezpieczny sposób. Technologia pozwala na budowę kominka praktycznie w każdym wnętrzu – nawet w małym mieszkaniu. Do palenia używa się bio etanolu – paliwa, które spala się niemal całkowicie. Jest dostępne w postaci płynnej lub żelowej. Jedynymi produktami spalania są śladowe ilości dwutlenku węgla (w ilości porównywalnej do wydychanej jednocześnie przez trzy osoby dorosłe przebywające w jednym pomieszczeniu) oraz para wodna. Nie ma dymu, spalin ani popiołu. Ponieważ jednak występuje żywy ogień, trzeba zadbać o rozszczelnienie okien (lub o regularne wietrzenie) podczas palenia oraz zwrócić uwagę na to, by urządzenie nie zostało zamontowane w bezpośrednim sąsiedztwie materiałów łatwopalnych.

Jak to działa?

Budowa urządzenia nie jest skomplikowana – składa się ze stalowej obudowy pokrytej materiałem odpornym na wysokie temperatury, szkła hartowanego, palnika, zbiornika na paliwo. Gdy w tym ostatnim jest uzupełnione paliwo, wystarczy podłożyć ogień i kominek rozpala się automatycznie. Przy zakupie otrzymamy także urządzenie przeznaczone do gaszenia ognia – rączkę z nakładką, którą odcinamy dopływ tlenu lub zasuwamy pokrywę palnika. Eksploatacja jest więc bardzo wygodna i intuicyjna, należy jednak przestrzegać podstawowych środków ostrożności w kontakcie z ogniem i nigdy nie dolewać paliwa do palącego się kominka.

Jak wybrać odpowiednie dla nas urządzenie?

Obecnie – ze względu na rosnącą popularność biokominków – na rynku dostępnych jest wiele modeli, rodzajów i kształtów. W sprzedaży są kominki wolnostojące, stołowe, wbudowane w ścianę, biokominki ścienne (wiszące na ścianie) lub nawet narożne. Dla osób ceniących swobodę aranżacyjną najlepszym rozwiązaniem będą kominki wolnostojące i mobilne – zarówno te większe, które w razie potrzeby można przenieść na taras czy balkon, jak i te mniejsze stołowe, ze szkła hartowanego w kształcie kul czy donic. W pomieszczeniach, w których przebywają dzieci lub zwierzęta najlepiej jednak sprawdzą się kominki wiszące lub wbudowane w ścianę czy narożne. Wiszące pozwalają na przeniesienie kominka w inne miejsce i zmianę charakteru pomieszczenia. Wbudowane nie mają tej możliwości, ale cieszą z kolei oko efektem płaskiej ściany.

Bezpiecznie, atrakcyjnie i wygodnie

Zróżnicowany design i bogate wzornictwo – od nowoczesnego i eklektycznego, aż do klasycznego – sprawiają, że kominki ekologiczne to nie tylko funkcjonalne rozwiązania do niemal każdego wnętrza, ale i piękna, oryginalna i przyciągająca uwagę, dekoracja.

Warto również pamiętać, że – niezależnie od wyboru modelu – dodatkową ich zaletą jest to, że zajmują niewiele miejsca i – z uwagi na brak konieczności magazynowania drewna lub brykietu – oszczędzają przestrzeń. I, co ważne z punktu widzenia utrzymania czystości w mieszkaniu, pozwalają uniknąć zabrudzeń z sadzy, dymu, resztek magazynowanego opału czy popiołu.