Przejdź do treści
info@pdsa.pl

Twoje dziecko od października zaczyna naukę w jednej z łódzkich szkół wyższych? Alternatywą dla pokoju w akademiku jest wynajem mieszkania od osoby prywatnej lub jego zakup. Choć drugie rozwiązanie jest kosztowne, może być też świetną inwestycją kapitału.

Zmiany na łódzkim rynku nieruchomości

Z raportu „Sytuacja społeczno-gospodarcza w Łodzi I kwartał 2018” dostępnego na stronie internetowej Urzędu Statystycznego w Łodzi wynika, że w pierwszym kwartale 2018 roku w Łodzi oddano do użytku 589 mieszkań, a ponad 83 proc. z nich było przeznaczone na sprzedaż lub wynajem. Chociaż w analogicznym okresie w roku 2017 oddano do użytku o 3,1 proc. mieszkań więcej, to ceny są stabilne, a Łódź pod względem rynku nieruchomości wciąż jest jednym z najtańszych miast Polski.

Zainteresowanie mieszkaniami w Łodzi jest bardzo duże m.in. ze względu na wiele uczelni działających na terenie miasta. Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Medyczny, Akademia Sztuk Pięknych i wreszcie Filmówka – to tylko część uczelni, które co roku wydają ok. 100 tys. indeksów.

Zakup mieszkania dla studenta z rynku pierwotnego w Łodzi to doskonała alternatywa dla pokoju w akademiku czy prywatnym mieszkaniu.

Wynająć czy kupić mieszkanie – co opłaca się bardziej?

Akademiki są najtańsze, gdy mowa o lokum dla studenta. Przykładowo w Filmówce za jednoosobowy pokój w Domu Studenta trzeba zapłacić zaledwie 270 zł. W praktyce jednak nie każdy student może liczyć na miejsce w akademiku – decyduje kryterium dochodowe.

Ponieważ Łódź jest jednym z miast studenckich, wielu z jej mieszkańców żyje z udostępniania mieszkań słuchaczom uczelni wyższych. Ile trzeba zapłacić za wynajem pokoju lub kawalerki? Średnia cena tych drugich w centrum miasta to ok. 1350 zł. Do ceny czynszu często trzeba jeszcze doliczyć opłaty. Nie dziwi zatem, że część rodziców rozważa alternatywę w postaci zakupu mieszkania.

W ostatnich latach w Łodzi buduje się dużo. Rynek pierwotny jest zatem bardzo zróżnicowany – klienci mogą wybierać zarówno wśród kawalerek, jak i mieszkań o większym metrażu. Jeżeli wziąć pod uwagę, że student będzie korzystał z nabytego lokalu przez 5 lat, to jego zakup może się bardziej opłacać niż wynajem. Aby upewnić się, że takie rozwiązanie będzie korzystniejsze, wystarczy przeprowadzić kalkulację. W przypadku mieszkania 2- czy 3-pokojowego ratę kredytu hipotecznego można obniżyć, wynajmując wolne pokoje.

Mieszkanie z rynku pierwotnego na dobry start

Inwestycja w dziecko jest jedną z najlepszych. Jeżeli zastanawiasz się, czy zakup mieszkania będzie dobrym rozwiązaniem, to pamiętaj, że:

Nie bez znaczenia jest też uniezależnienie się od podwyżek czynszu, które mogą mieć miejsce w sytuacji wynajmu mieszkania od osoby prywatnej.

Chcesz zabezpieczyć swoje dziecko na przyszłość? Trzymanie oszczędności na lokatach aktualnie się nie opłaca, a na wykupienie polisy posagowej może być już za późno. Z tego względu zakup mieszkania jest ciekawą alternatywą.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą na mieszkania w Łodzi.

Ta strona używa cookies.

Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Więcej informacji.