Przejdź do treści
info@pdsa.pl

Według polskiego prawa podatkowego, każdy sprzedawany towar jest objęty obowiązkowym podatkiem VAT, który doliczamy do ostatecznej ceny. Jednakże, nie zawsze wynosi on znane nam 23%, dany towar lub usługa może być objęta również 8% czy nawet 0% podatkiem VAT. Dlatego łatwo jest się domyśleć, że każdy obowiązkowo musi go opłacić i nie ma możliwości do „optymalizacji” podatkowej. Jest jednak inne, całkowicie legalne wyjście z tej sytuacji – odliczenie tej należności i całkowity jej zwrot na konto. Kiedy? Na jakich zasadach? O tym w poniższym artykule.

Odliczenie VAT od zakupu mieszkania przez osobę fizyczną – czy jest możliwe?

Nowe mieszkania, które mają prawo do meldunku i nie mają więcej jak 150 metrów kwadratowych są objęte 8% podatkiem VAT. Niby mało, ale gdy przychodzi nam do zapłaty, okazuje się, że ta suma idealnie mieściłaby się w budżecie na wykończenie czy wyposażenie lokum. Czy jest zatem możliwość, aby osoba, która nie posiada zarejestrowanej działalności gospodarczej otrzymała zwrot z Urzędu Skarbowego wspomnianych 8%?

Otóż, istnieje taka możliwość i mówi o tym artykuł 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług. Jeżeli towar, w tym przypadku nowe mieszkanie będzie wykorzystywane do wykonywania jakichkolwiek czynności, które są opodatkowane, można ubiegać się o prawo do zwrotu. Co to oznacza w praktyce? Otóż to, że takie lokum powinno być np. wynajmowane (ze stawką 23% VAT), jednak problematyczne może się okazać późniejsze wykazanie wpływów, ponieważ mogą istnieć przesłanki do rejestracji działalności (chyba, że z doradcą podatkowym znajdzie się inne rozwiązanie).

Nowe mieszkania na firmę – całkowity zwrot VAT-u

Kolejną możliwością, z której można skorzystać to zakup apartamentu przez osobę fizyczną, która prowadzi działalność gospodarczą i ma status płatnika VAT. Otrzymują one od dewelopera fakturę na zakup nieruchomości, którą bez większych problemów mogą wpisać w koszty uzyskania przychodów.

Jak wygląda cała procedura? Z pozoru jest skomplikowana i wymaga żelaznych nerwów, ponieważ Urzędy Skarbowe przed zwrotem podatku, dokonują dokładnych kontroli, aby mieć pewność, że nie doszło do żadnych malwersacji. Ponadto, podatnik może wybrać dwie drogi zwrotu – gotówkowa na konto, gdzie procedura zwykle trwa 3 miesiące i dłużej, lub obniżyć późniejszy podatek VAT, który trzeba zapłacić do właściwego Urzędu Skarbowego. Jeżeli firma płaci duże sumy, łatwiejszą, korzystniejszą i mniej stresującą drogą jest wybór opcji numer 2, jednak bardziej odczuwalne jest otrzymanie pieniędzy na konto.

Urzędnicy wówczas proszą o wgląd do dokumentacji firmy – faktur kosztowych, jak i przychodowych, sprawdzając czy w ciągu prowadzenia działalności, nie doszło do błędów w naliczaniu podatków. Dopiero pozytywna ocena pozwoli na odzyskanie VAT-u prosto na konto.

Ta strona używa cookies.

Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Więcej informacji.