Przejdź do treści
info@pdsa.pl

Meble z palet stały się wnętrzarskim hitem już dobrych kilka lat temu, ale od tej pory ich popularność wcale nie słabnie. Wręcz przeciwnie – wciąż królują w nowoczesnych, eklektycznych i loftowych wnętrzach, a kreatywni majsterkowicze zastanawiają się, jak jeszcze można wykorzystać palety w domu. Nic dziwnego, to oryginalne i stylowe elementy wnętrza, a przy tym łatwe i niedrogie w wykonaniu. Jak zrobić meble z palet drewnianych? Oto krótki poradnik.

Wybór mebla i mierzenie

Narożnik, łóżko, szafka, półki, stoły i krzesła, a nawet cała sypialnia z palet. Można z nich zrobić w zasadzie wszystko – ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia. W pierwszej kolejności zastanówmy się, jakiego mebla potrzebujemy i poszukajmy inspiracji na blogach wnętrzarskich czy na Instagramie i Pintereście, gdzie meble z europalet są top trendem. Następnie sprawdźmy, jakie wymiary ma mieć gotowy mebel i dobierzmy odpowiednie europalety. Możemy wybierać z dostępnych na rynku trzech wymiarów:

Sprawdźmy, jaka będzie optymalna szerokość, długość i wysokość naszego mebla. Jeśli planujemy samodzielnie wykonać stolik z europalet, kanapę czy łóżko – warto ułożyć podwójną lub nawet potrójną warstwę palet. Na wiszącą półkę spokojnie wystarczy nam jedna sztuka. W przypadku budowy łóżka, zmierzmy nasz materac i rozważmy opcję zakupu palet o większej powierzchni. Wówczas wolne boki możemy wykorzystać jako półkę na książki lub poranną kawę.

Czas na zakupy

Wydawać by się mogło, że przed nami najtrudniejsze – zdobycie dobrej jakości palet. Obecnie nie stanowi to już problemu – w każdym województwie funkcjonuje kilkanaście skupów, bez problemu kupimy je też na popularnych serwisach aukcyjnych i ogłoszeniowych w Internecie. Ile wydamy? Niewiele. Od kilkunastu do trzydziestu kilku złotych – tyle kosztuje europaleta. Meble z nich wykonane są więc naprawdę tanim rozwiązaniem. Warto jednak pamiętać, że są dość ciężkie. Zapewnijmy sobie odpowiedni transport i rozważmy kwestię mobilności naszego mebla. Jeśli nam na niej zależy – dokupmy też kółka meblowe z możliwością blokady. To rozwiązanie sprawdzi się w szczególności w przypadku stolików kawowych czy mebli, które z założenia chcemy przesuwać.

Majsterkowanie czas zacząć!

Drewno należy na początek dobrze wysuszyć, gdyż nie mamy pewności, w jakich warunkach dotychczas przebywało. Jeśli tego nie zrobimy – może pleśnieć i pękać, a użyte przez nas farby i lakiery z czasem odpadać. Do suszenia najlepiej wykorzystać ciepłe i przewiewne miejsce i dać paletom kilka dni na wyschnięcie. Jeśli jakieś deski okażą się zbędne, warto je usunąć przed suszeniem.

Następnym etapem jest bardzo dokładne wyszlifowanie drewna, tak by nie zostały żadne drzazgi a mebel był bezpieczny i przyjemny w dotyku. Użyjmy do tego szlifierki elektrycznej lub ręcznej oraz papieru ściernego o różnej ziarnistości – np. 40, 80 i 120. Zacznijmy od najgrubszego papieru, aby usunąć największe niedoskonałości, a następnie drobnoziarnistego, dzięki któremu wykończymy dokładnie detale. Pamiętajmy, by szlifować w przewiewnym pomieszczeniu lub na zewnątrz, a po zakończeniu pracy bardzo dokładnie oczyścić paletę z drobinek drewna za pomocą szczotki, miękkich szmatek lub odkurzacza. Drobinki drewna lub pył, którego nie uda nam się usunąć, będą niestety widoczne po pomalowaniu palety.

Malowanie i skręcanie

Surowe drewno warto pomalować: lakierem, bejcą lub kolorową farbą do drewna, nawet jeśli nie planujemy używać naszych mebli w warunkach zewnętrznych. To przedłuży jego żywotność i zmniejszy ryzyko związane z drzazgami. Na rynku możemy wybierać spośród produktów bezbarwnych, które podkreślą naturalny wygląd drewna, przejrzystych lub zupełnie kryjących, również w modnych ostatnio fluorescencyjnych kolorach. Gdy paleta wyschnie po malowaniu, jest gotowa do skręcania. W tym celu użyjmy wkrętów do drewna i wkrętarki. Składanie mebla nie powinno przysporzyć nam większych trudności. Na tym etapie możemy już właściwie zakończyć nasze majsterkowanie. Mebel gotowy!

Dekorowanie

W przypadku foteli, narożników czy krzeseł warto pomyśleć jeszcze o poduchach dekoracyjnych, dzięki którym meble będą wygodniejsze. Możemy kupić gotowe poduszki lub materace, uszyć samodzielnie lub zamówić ich wykonanie na wymiar w pracowni krawieckiej. Świetnie sprawdzi się zwykła gąbka tapicerska obszyta tkaniną – z suwakami, tak by pokrycie można było zdjąć i uprać. Możliwość modyfikowania naszego mebla – przemalowywania bądź dekorowania różnymi tekstyliami – jest jego ogromną zaletą, w przeciwieństwie do gotowych mebli tapicerowanych. Jeśli lubimy zmiany, nie ma ryzyka, że taka kanapa czy fotel szybko nam się znudzą!

Wyposażenie z drewnianych palet to rozwiązanie trwałe, oryginalne i wygodne. Jak widać, wykonanie nie jest trudne, a frajda z samodzielnie zrobionych mebli – ogromna. Powodzenia!

Ta strona używa cookies.

Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Więcej informacji.