Przejdź do treści
71 388 40 00
info@pdsa.pl

Podstawową decyzją, jaką należy podjąć, szukając, mieszkania jest wybór rynku – pierwotnego lub wtórnego. Oba rozwiązania mają swoje mocne i słabe strony w zależności od osobistych preferencji i potrzeb kupujących. Często o rynku pierwotnym myśli się jako o tym droższym, ale czy faktycznie tak jest? Poznaj 3 zalety mieszkań z rynku pierwotnego i dowiedz się, dlaczego opłaca się w nie inwestować.

Lokal na miarę potrzeb

Główną zaletą mieszkań od dewelopera jest to, że są nowe. Nikt w nich wcześniej nie mieszkał, nie mają śladów użytkowania i można je zaaranżować dokładnie tak, jak nam się podoba – łącznie z preferowanym układem pomieszczeń. Jest to ogromny plus nie tylko z perspektywy osób poszukujących mieszkania dla siebie, ale również dla inwestorów, którym zależy na konkretnym układzie pomieszczeń i metrażu.

Kupując mieszkanie na etapie realizacji, zmiany aranżacyjne są zwykle bez problemu nanoszone na projekt, a ewentualne dodatkowe koszty są w tym wypadku znikome. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego tego typu działania wiążą się z remontem i sporym nakładem zarówno finansowym jak czasowym.

Nowa inwestycja – mniejsze koszty eksploatacyjne

Kolejnym plusem nowych mieszkań jest to, że znajdują się w nowych budynkach, a co za tym idzie, do ich konstrukcji użyto nowoczesnych materiałów, które lepiej trzymają ciepło, mają lepszą akustykę i przez długi czas nie będą wymagały napraw ani remontów. To wszystko wiąże się z mniejszymi opłatami za ogrzewanie, czynsz, czy często występujący w starych budynkach – fundusz remontowy. Mamy również pewność, że po wprowadzeniu się, nie pojawią się problemy związane z kosztowną wymianą starej instalacji, co w mieszkaniach z rynku wtórnego często się zdarza. Zarówno klatki schodowe, jak i okna, drzwi i windy będą wykonane z nowych, nowoczesnych materiałów i przez długi czas będą służyć mieszkańcom bez zarzutów.

Odpowiedzialność dewelopera za wady mieszkania

Z punktu widzenia finansów i bezpieczeństwa ważne jest także prawo rękojmi, obowiązujące przy zakupie mieszkania od dewelopera. Prawo to zabezpiecza klienta przed ewentualnymi wadami i usterkami, które mogą pojawić się długo po odbiorze technicznym mieszkania – 5 lat od dnia, w którym mieszkanie zostało odebrane. Kupujący ma więc pewność, że jeśli w tym czasie pojawią się jakieś wady związane np. z instalacjami, dachem czy nieszczelnym oknem, odpowiedzialność za nie spoczywać będzie na deweloperze. Takie zabezpieczenie nie występuje w przypadku mieszkań z rynku wtórnego, za które po zakupie całkowitą odpowiedzialność ponosi nabywca. Warto brać to pod uwagę, podejmując tak poważną decyzję finansową, aby później ze spokojem móc cieszyć się swoim własnym mieszkaniem!