Chcesz się usamodzielnić i zrobić krok w dorosłość? Jeżeli zastanawiasz się, czy lepiej wynająć mieszkanie, czy też je zakupić, pomożemy Ci podjąć decyzję. Dowiedz się, jakie zalety i wady ma każde z tych rozwiązań.

Zakup mieszkania – zalety i wady

W Polsce przywiązanie do własności jest bardzo silne. Jak wynika z badania Eurostat, nasz kraj plasuje się w czołówce, gdy mowa o posiadaniu własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego[1]. Z tego względu wiele osób rozważa zakup mieszkania, nawet jeżeli ma się to wiązać ze staraniami o kredyt hipoteczny, który będzie trzeba spłacać przez kilkanaście lub kilkadziesiąt kolejnych lat. Czy zakup nieruchomości jest dobrym pomysłem? Z pewnością ma wiele zalet:

 • posiadanie mieszkania daje poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji,
 • nawet jeżeli nabywasz mieszkanie na kredyt, to po jego spłacie będzie ono należeć do Ciebie i będziesz mógł nim dowolnie rozporządzać; dodatkowo możesz zaoszczędzić, jeżeli spłacisz kredyt przed czasem,
 • wysokość raty kredytu jest zbliżona do wysokości czynszu, jaki trzeba płacić za wynajem;
 • uniezależniasz się od wynajmujących i ich wymagań (np. w zakresie posiadania zwierząt),
 • w przyszłości będziesz mógł skorzystać z tzw. odwróconej hipoteki.

Być może do zakupu mieszkania skłania Cię również obawa, że w przyszłości bank nie udzieli Ci kredytu ze względu na Twój wiek. Jest on jednym z czynników branych pod uwagę przy wyliczaniu zdolności kredytowej. Im będziesz starszy, tym będzie Ci trudniej otrzymać kredyt, zwłaszcza hipoteczny.

Jeżeli przekalkulowałeś koszty zakupu i wynajmu mieszkania i wyszło Ci, że bardziej opłaca Ci się zakupić nieruchomość, to nie możesz zapominać o minusach takiego rozwiązania:

 • wszelkie remonty będziesz musiał przeprowadzać na własny koszt – aby uniknąć zbędnych kosztów przynajmniej na początku, mieszkanie warto zakupić z rynku pierwotnego (wówczas też będziesz mógł skorzystać z rękojmi i ewentualnej gwarancji, którą daje deweloper),
 • w perspektywie czasu mieszkanie może stracić na wartości – współcześnie technologia wznoszenia budynków jest coraz bardziej nowoczesna (np. druk 3D), a to może doprowadzić do spadku cen na rynku.

Mimo wszystko zakup mieszkania to dobre rozwiązanie, gdy masz pracę lub zakładasz rodzinę i chcesz dać jej poczucie bezpieczeństwa. Masz oszczędności? W ostatnich latach oprocentowanie lokat bankowych systematycznie spada. Zakup mieszkania można też potraktować jako alternatywną inwestycję. Jeżeli nie będziesz mieszkał w nabytym lokalu, możesz go wynająć i zarabiać.

Kupione mieszkanie urządzisz zgodnie z własnym gustem.

Wynajem mieszkania – zalety i wady

Studenci, pracownicy w delegacjach czy rodziny, które z pewnych względów nie mogą pozwolić sobie na zakup mieszkania – to główne grupy najemców na polskim rynku. Mimo że wynajem mieszkań nie cieszy się u nas taką popularnością jak za granicą, to w dużych miastach (Warszawa, Gdańsk, Wrocław) nie brakuje ofert wynajmu.

Zastanawiasz się nad wynajmem mieszkania? Ta opcja nie jest pozbawiona zalet. W ostatnich latach podejście wynajmujących się zmieniło, dlatego też możesz liczyć na wysoki standard – na portalach ogłoszeniowych bez trudu znajdziesz mieszkania, które są zlokalizowane na nowoczesnych osiedlach. Do pozostałych zalet najmu należy zaliczyć:

 • mobilność – współcześnie ma ona znaczenie dla wielu pracodawców,
 • brak konieczności przeprowadzania remontów – ten obowiązek ciąży na wynajmującym.

Wynajem mieszkania nie jest też pozbawiony wad. Jeżeli zdecydujesz się na tę opcję, musisz liczyć się z tym, że:

 • wynajmujący może w każdej chwili wypowiedzieć umowę,
 • mimo że co miesiąc będziesz płacił za korzystanie z mieszkania, to nigdy nie stanie się ono Twoje,
 • będziesz musiał dostosować się do wymagań właściciela mieszkania, np. nie będziesz mógł palić papierosów w lokalu,
 • właściciel mieszkania w każdym momencie może podnieść wysokość czynszu,
 • mieszkanie nie będzie umeblowane lub będzie wyposażone, ale niekoniecznie w Twoim guście.

Wciąż się wahasz? W podjęciu decyzji może pomóc Ci także kalkulacja kosztów związanych z zakupem i wynajmem mieszkania. Pamiętaj przy tym, aby ostatecznej decyzji nie podejmować pod wpływem emocji. Analizując wszystkie za i przeciw, będziesz miał pewność, że wybrałeś korzystnie.

[1] Europa.eu, https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Housing_statistics/pl (dostęp 28.09.2018).