Przejdź do treści
71 388 40 00
info@pdsa.pl

Następcą cieszącego się dużą popularnością rządowego programu Mieszkanie dla Młodych (MDM) jest Mieszkanie Plus, w ramach którego co roku do użytku ma być oddawanych 80 tys. mieszkań. Kto masz szansę na własne lokum w tym programie?

Jak rozwiązać deficyt mieszkaniowy w Polsce?

Według Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa dopiero oddanie 2,8 mln mieszkań do użytku spowodowałoby, że Polska osiągnęłaby średnią europejską pod względem wskaźników mieszkaniowych[1]. W naszym kraju buduje się za mało, w efekcie czego w użytkowanych nieruchomościach najczęściej mieszkają rodziny wielopokoleniowe. Choć obecnie sytuacja na polskim rynku pracy jest bardzo dobra, bo stopa bezrobocia utrzymuje się na niskim poziomie, to jednak nie wszyscy zainteresowani zakupem mieszkania mają wystarczające oszczędności, aby zrealizować swoje potrzeby w tym zakresie.

Aby rozwiązać problem niewystarczającej liczby mieszkań na rynku, kolejne rządy realizują programy mieszkaniowe. Po Mieszkaniu dla Młodych czas na program M+. Dziś wiadomo, że pierwsze lokale w ramach tego programu zostaną oddane do użytku już wiosną bieżącego roku.

Na czym polega program Mieszkanie Plus?

W ramach programu Mieszkanie dla Młodych osoby zainteresowane zakupem mieszkania czy budową domu jednorodzinnego mogły liczyć na dofinansowanie kredytu hipotecznego. Mieszkanie Plus (Mieszkanie +) ma zupełnie inną formułę. Na terenie całej Polski mają być budowane tanie, nowe mieszkania na wynajem. Osoby je wynajmujące mają otrzymać także możliwość ich wykupu na preferencyjnych warunkach, przy czym na tę chwilę nie są jeszcze znane szczegóły.

Mieszkania budowane w ramach programu powstają na gruntach skarbu państwa. W efekcie Mieszkanie Plus to program, na który nie są przesuwane środki tytułem dopłat z budżetu państwa. Idea takich mieszkań ma się też przyczynić do rozwoju budownictwa społecznego w Polsce, które od kilku lat mocno kuleje.

Jednym z filarów programu Mieszkanie+ ma być też wsparcie dla osób zainteresowanych oszczędzaniem z myślą o zakupie mieszkania czy budowie domu. Powstać mają tzw. subkonta mieszkaniowe (konta w bankach), na których zainteresowani będą gromadzić oszczędności. Rząd przewiduje premie dla osób, które będą oszczędzać długoterminowo i systematycznie.

Kto ma szansę na mieszkanie w programie Mieszkanie Plus?

Zasadniczo każda osoba zainteresowana mieszkaniem, która nie może pozwolić sobie na jego zakup, może starać się o podpisanie umowy wynajmu taniego mieszkania. W praktyce uprzywilejowane będą rodziny wielodzietne i osoby samotne. To nie przypadek – te grupy społeczne mają najtrudniej, gdy mowa o dostępie do kredytów mieszkaniowych. Najczęściej ich wnioski o przyznanie kredytu są odrzucane, a to z uwagi na niewystarczającą zdolność kredytową.

Mieszkania dostępne w ramach programu Mieszkanie Plus mają być przede wszystkim tanie. Dotychczas politycy mówili, że cena za wynajem nie ma przekroczyć 20 złotych w przeliczeniu za metr kwadratowy. W ostatnich tygodniach pojawiły się jednak informacje, że czynsze mogą być droższe, a to z uwagi na aktualne ceny materiałów budowlanych oraz problemy kadrowe firm budowlanych. Jeżeli okaże się, że budowa metra kwadratowego przekroczyła zakładaną kwotę 2,5 tys. zł i w związku z tym konieczne będzie podniesienie czynszów, mają zostać wprowadzone dopłaty dla najuboższych wynajmujących.

W tych miastach powstaną mieszkania w ramach programu Mieszkanie Plus

Miast i gmin, które przystąpiły do rządowego programu Mieszkanie Plus, jest bardzo dużo – łącznie ok. 90. Tanie lokale mieszkalne powstaną m.in. w: Gdańsku, Toruniu, Białymstoku, Rzeszowie, Krakowie, Chorzowie, Opolu, Wrocławiu i Zielonej Górze. Pierwsze mieszkania zostaną oddane do użytku jeszcze w tym roku – aktualnie mieszkania powstają m.in. w Gdyni i Wałbrzychu.