Przejdź do treści
71 388 40 00
info@pdsa.pl

Kupno mieszkania jest dobrą inwestycją i jedną z najbezpieczniejszych lokat kapitału. Szczególnie jeśli uda nam się znaleźć lokal w dobrej lokalizacji i konkurencyjnej cenie. Mieszkanie jest dobrem długotrwałym i może być przekazywane z pokolenia na pokolenie, co zabezpiecza nie tylko właścicieli, ale także ich rodziny. Ma to jednak swoją cenę – nawet małe mieszkanie to często koszt nawet kilkuset tysięcy złotych. W naszym poradniku dowiesz się, jakie kroki podjąć, aby kupić mieszkanie od dewelopera i być zadowolonym ze swojej decyzji.

Zdolność kredytowa

Na samym początku — jeśli nie dysponujemy gotówką na zakup nieruchomości, musimy udać się do banku lub pośrednika i sprawdzić swoją zdolność kredytową. Jest to bardzo ważny krok, który określi, jakie mamy możliwości finansowe i jakiego mieszkania będziemy szukać. Warto na tym etapie pamiętać, że cena mieszkania to nie tylko kwota kupna nieruchomości, ale również wykończenie i wyposażenie, które po odebraniu kluczy, będą do zrealizowania we własnym zakresie. Istotny będzie również obowiązek posiadania wkładu własnego na poziomie 20-30% wartości nieruchomości, w przeciwnym wypadku bank nie udzieli nam kredytu.

Poszukiwanie nieruchomości

Kiedy już wiemy jaką kwotą dysponujemy, można rozpocząć poszukiwania odpowiadającej nam inwestycji. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na więcej czynników niż sama cena. Zastanówmy się, czy odpowiada nam lokalizacja, otoczenie, komunikacja oraz infrastruktura otaczająca nieruchomość. Jeśli planujemy mieszkać w jednym miejscu przez wiele lat, musimy być pewni, że będzie to miejsce dopasowane do naszego życia i planowanej przyszłości. Jeśli kupujemy mieszkanie pod inwestycję i planujemy je wynajmować, również trzeba wziąć pod uwagę wszystkie te czynniki, ponieważ będą wpływać na poziom zysków w przyszłości.

Sprawdzenie inwestycji i dewelopera

Po znalezieniu interesujących nas ofert warto przyjrzeć się deweloperowi. Sprawdzić historię jego działalności, poprzednie inwestycje oraz sytuację rynkową firmy. Wybór odpowiedniego dewelopera będzie miał później olbrzymie znaczenie pod względem jakości i rzetelności wykonywanych prac, a także procesu zgłaszania ewentualnych usterek czy zmian. Warto więc wiązać się z firmą do której mamy zaufanie, a niekoniecznie z tą, która ma aktualnie najniższe ceny. Po wybraniu kilku najbardziej interesujących nas ofert przychodzi czas na spotkanie w biurze sprzedaży, gdzie nie tylko dowiemy się wszystkiego na temat interesującego nas lokalu, ale będziemy mogli również sprawdzić np. czy deweloper posiada potrzebne zezwolenia, jaki jest status prawny działki oraz plan zagospodarowania przestrzennego wokół niej.

Podpisanie umowy deweloperskiej

Po podjęciu decyzji o zakupie konkretnego lokalu, nadchodzi czas na podpisanie umowy deweloperskiej. To ważny moment zarówno dla dewelopera, jak i kupującego mieszkanie, ponieważ zabezpiecza ona dwie strony zobowiązaniem do zawarcia ostatecznej umowy, przenoszącej własność lokalu, w określonym momencie w przyszłości. Więcej informacji na temat umowy deweloperskiej znajdziesz w naszym artykule Umowa deweloperska — 7 informacji, na które warto zwrócić uwagę.

Odbiór mieszkania i podpisanie umowy ostatecznej

Po zakończeniu prac budowlanych następuje moment odbioru mieszkania. Po wcześniejszym umówieniu się z pracownikiem firmy deweloperskiej dokonujemy odbioru nieruchomości i sprawdzamy jej stan oraz zgłaszamy ewentualne uwagi czy usterki. Ostatnim etapem jest podpisanie umowy ostatecznej w obecności notariusza, przekazującej nam prawo własności kupionej przez nas nieruchomości. Należy pamiętać, że dzieje się to dopiero w momencie, gdy budynek jest gotowy i oddany do użytkowania. Po podpisaniu umowy ostatecznej i przekazaniu kluczy nie zostaje już nic innego, jak rozpocząć wykańczanie naszego nowego mieszkania.