Przejdź do treści
info@pdsa.pl

Zamierzasz zakupić mieszkanie w Warszawie? Jedną z decyzji, którą będziesz musiał podjąć już na początku poszukiwań, będzie określenie, czy jesteś zainteresowany lokalem z rynku pierwotnego, czy wtórnego. Przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym omawiamy wady i zalety każdego rozwiązania.

5 kluczowych czynników przy wyborze mieszkania

Wybór mieszkania to jedna z najpoważniejszych decyzji w życiu każdego z nas. Gdy zakup lokalu jest finansowany z kredytu hipotecznego, sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana. Choć sprzedaż nieruchomości obciążonej hipoteką jest możliwy, to jednak cała transakcja jest bardziej czasochłonna. Aby nie okazało się, że będziesz żałował decyzji, przy wyborze musisz zwrócić uwagę na następujące czynniki:

1. Cena za metr kwadratowy

Dla wielu kupujących cena za metr kwadratowy mieszkania ma kluczowe znaczenie. Warszawa pod względem cen jest bardzo różnorodna. Najdroższe dzielnice to: Śródmieście, Ochota, Mokotów i Bielany. Różnica między cenami na rynku pierwotnym i wtórnym również jest spora. Jak wynika z opracowania przygotowanego przez Home Broker, nie zawsze nowe mieszkania są droższe od pochodzących z rynku wtórnego. Dobrym przykładem jest Wilanów. Tu za metr kwadratowy mieszkania z rynku wtórnego w 2017 roku trzeba było zapłacić średnio powyżej 8 tys. zł, podczas gdy za metr kwadratowy mieszkania z rynku pierwotnego ok. 7,8 tys. zł[1].

Jeżeli chcesz sobie ułatwić poszukiwania mieszkania, w pierwszej kolejności określ swój budżet. Zamierzasz sfinansować zakup lokalu z kredytu? Udaj się do banku, aby poznać swoją zdolność kredytową;

Nowe mieszkania nie zawsze są droższe od tych z rynku wtórnego.

2. Lokalizacja i dostęp do infrastruktury

Wielu inwestorów zwraca szczególną uwagę na lokalizację budynku. Liczy się dostęp do placówek edukacyjnych, bliskość sklepów oraz to, czy w pobliżu znajdują się tereny zielone. Nieruchomości w Warszawie, które powstają w ramach nowych inwestycji, nie zawsze budowane są na obrzeżach miasta. Deweloperzy bardzo skrupulatnie wybierają lokalizacje pod nowe osiedla. Najczęściej przyszli właściciele mają blisko do punktów handlowych, a w pobliżu nie brakuje placów zabaw.

Jeżeli chcesz zakupić mieszkanie w ścisłym centrum miasta, będziesz mógł wybierać wyłącznie wśród ofert z rynku wtórnego. Szukasz mieszkania dobrze skomunikowanego z pozostałymi dzielnicami, ale w spokojnej okolicy? Wybór będziesz miał znacznie większy, bo wówczas możesz wybierać wśród mieszkań wystawionych na sprzedaż, które pochodzą od deweloperów;

3. Koszty utrzymania i aranżacji

Mieszkania z rynku pierwotnego są nowe, co oznacza, że nie będziesz musiał spodziewać się w najbliższym czasie żadnych remontów. Zastosowanie nowoczesnej technologii budowy i docieplenie budynków korzystnie przekłada się także na koszty utrzymania nieruchomości – często są one niższe niż w starym budownictwie.

Nowe mieszkania na sprzedaż mają w większości najbardziej optymalny rozkład. Jeżeli chcesz zakupić lokal w obiekcie, który fizycznie jeszcze nie istnieje, możesz uzgodnić z deweloperem swoje wymagania co do układu pomieszczeń czy rozmieszczenia ścianek działowych. Na takie udogodnienie nie możesz liczyć, decydując się na mieszkanie z rynku wtórnego;

4. Rękojmia i gwarancja

Każdy deweloper odpowiada za usterki w ramach rękojmi, a niektórzy udzielają również gwarancji. Jeżeli stwierdzisz wadę po wprowadzeniu się do nowego mieszkania, możesz liczyć, że zostanie ona usunięta przez dewelopera na jego koszt.

Rękojmia nie dotyczy wyłącznie mieszkań z rynku pierwotnego. W praktyce jednak najczęściej odpowiedzialność sprzedającego zostaje wyłączona w umowie. W takiej sytuacji poniesiesz wszystkie koszty związane z usunięciem wykrytych wad;

5. Dodatkowe udogodnienia

Konkurencja między deweloperami jest bardzo duża i przekłada się na korzyści dla kupujących, którzy mogą liczyć na dodatkowe udogodnienia w cenie mieszkania. Przykładami mogą być plac zabaw, sauna bądź siłownia dostępne wyłącznie dla mieszkańców budynku oraz przestrzeń wspólna w postaci rowerowni czy wózkowni.

Mieszkania z rynku wtórnego najczęściej są pozbawione dodatkowych udogodnień lub do dyspozycji mieszkańców jest wyłącznie jedno pomieszczenie, w którym mogą oni przechowywać rowery i wózki. Tymczasem ten aspekt może być szczególnie istotny dla rodzin z dziećmi.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą na mieszkania w Warszawie.

[1] Ile kosztuje mieszkanie w Warszawie?, https://homebroker.pl/blog/2017/10/ile-kosztuje-mieszkanie-w-warszawie/ (dostęp 27.09.2018).

Ta strona używa cookies.

Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Więcej informacji.